Sobota, 28 ledna, 2023
- Komerční sdělení -magazinmagazinmagazin
HomeRodičeKdy se u dětí objeví febrilní křeče a kdy vyhledat při horečce...

Kdy se u dětí objeví febrilní křeče a kdy vyhledat při horečce lékaře?

Při horečce nad 40 stupňů Celsia, která navzdory opakované léčbě a zábalech neklesá, je na místě volat lékařskou pomoc.

Jak děti bojují s horečkou?
Doporučuje to všeobecná lékařka Diana Baranová s tím, že to platí iu dětí, u kterých se opakují febrilní křeče.

„U malých dětí může vysoká horečka a zejména její rychlé a prudké zvýšení způsobit febrilní křeče. Nejčastěji se objevují u dětí od devíti měsíců do tří let, ve většině případů nejsou závažné, mohou trvat jen krátce (několik sekund až dvě – tři minuty) a 24 hodin se nezopakují. Komplikované febrilní křeče trvají déle, jsou asymetrické, mohou se zopakovat a děťátko se z nich zotavuje déle,“ vysvětlila.

Tělesná teplota nad 38 stupňů Celsia se považuje za horečku, je-li pod 38 stupňů Celsia, jedná se o zvýšenou teplotu. Průměrná teplota dospělého člověka je podle Beranové od 36,8 plus – minus 0,4 stupně. „Tělesnou teplotu našeho těla ovlivňuje několik faktorů, není konstantní a mění se fyziologicky během dne, v souvislosti s jídlem, pohybovou aktivitou či hormonálními změnami,“ doplnila.

Zvýšená teplota je podle Beranové pro organismus prospěšná, protože pomáhá imunitnímu systému pracovat efektivněji, výrazně stimuluje tvorbu protilátek a omezuje růst a dělení mikroorganismů. „Není nejvhodnější snažit se za každou cenu snižovat jen mírně zvýšenou teplotu léky nebo fyzikálně. Do hodnoty 38 stupňů Celsia úplně stačí zvýšit příjem tekutin, větrat místnost, zachovat klidový režim a zajistit si jen lehké oblečení a přikrývku,“ doporučuje.

Z hlediska přístupu k léčbě je důležité přesné měření teploty. Teplotu lze měřit buď v konečníku, ústech, podpaží, v uchu nebo bezkontaktně.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články